Първите два месеца от всяка година светът е карнавал. От Рио до Венеция, от Ница до Сан Салвадор весели хора шестват по улиците. Венецианският карнавал, един от най-пищните и живописни празници в Европа, е роден през Ренесанса. Тогава той продължавал от 26 декември до Блажени вторник.
По време на карнавала мъжете се обличат като жени, а дамите се маскират като представители на силния пол. Някои от костюмите се оценяват на над 10 000 евро.
След като през 1797 г. Наполеон завладял града, традицията да се празнува карнавалът била прекъсната за повече от 200 години.
Наред с веселите образи се промъква и черната маска на Смъртта. Да помнят хората, че всичко е преходно, да се веселят, похапват, пият и танцуват. Това отличава карнавала във Венеция от множеството други фестивали. Само на него са присъщи мистиката и магията.
През последните години всеки карнавал във Венеция се провежда по зададена тема. Тази година е Festa delle Marie – освобождаването на венецианската мома от пиратски плен.
Русенка на интервю за работа в София: – Как се казвате? – Ана Синона. – Това име и фамилия ли е или само първото име? – Неее.. Ана Синона. – Не Ви разбирам… слято ли се пише или с тире? – Абе не беее… Ана Синона. – Моля Ви я си напишете трите имена на този лист. – Ана Димитрова Христова. – А къде е Синона? В този момент се намесва колежка, вече бивша русенка, но все още разбираща русенски: – Момичето иска да каже: Ана с едно “н”.